Rate this post

14 بنای زیبای ساخته شده از سنگ

در تاریخ بناهای باشکوه و عظمتی وجود دارند که شاید ساخت آن‌ها چندین سال طول کشیده است. این بناهای عظیم جزئی از فرهنگ، آداب و رسوم یک جامعه بوده‌اند. بعضی از این سازه‌ها با توجه به این که در سالیان بسیار دور ساخته شده‌اند و به دور از هرگونه امکانات و تکنولوژی بوده‌اند بسیار اعجاب‌انگیز هستند. این سازه‌ها با انواع مختلف متریال ساخته شده‌اند که می‌توان استفاده از سنگ را در بیشتر آن‌ها به چشم دید. در این مقاله به سراغ بناهای زیبای ساخته شده از سنگ خواهیم رفت و تعدادی از زیباترین این بناها را به شما معرفی می‌کنیم.

  1. تاج محل (The Taj Mahal)

تاج محل در هند واقع شده است. این بنا در سال 1648 تکمیل شده است. تاج محل دارای ترکیبی از سبک‌های معماری ایرانی، ترکی، عثمانی، اسلامی و هندی است. نمای بیرونی تاج محل همچنین بسیاری از عناصر داخل ساختمان و باغ‌های اطراف ساختمان از مرمر ساخته شده است.

تاج محل در هند واقع شده است.
  1. کولوسئوم (The Colosseum)

کولوسئوم در شهر رم ایتالیا قرار دارد. ساخت این بنا در سال 80 میلادی به پایان رسید. از این آمفی‌تئاتر برای نمایش عمومی، اعدام، نبرد و نمایش استفاده می‌شد. در آن زمان، کولوسئوم می‌توانست 50000 تا 80000 نفر را در خود جای دهد. قسمت اعظم این بنای تاریخی با تخته سنگ تراورتن ساخته شده است که از مصالح ساختمانی بسیار رایج در ایتالیا است.

کولوسئوم
  1. هرم بزرگ (Great Pyramid)

هرم بزرگ از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین اهرام سه‌گانه در جیزه مصر است. اعتقاد بر این است که این سازه باورنکردنی در سال 2560 قبل از میلاد به پایان رسیده است. هرم بزرگ از بیش از 2.3 میلیون بلوک سنگ با انواع مختلف ساخته شده که بیشتر این سازه از  سنگ آهک و بخشی از آن، از گرانیت است. این سازه باورنکردنی همچنین یکی از عجایب هفتگانه جهان است.

هرم بزرگ

  1. کلیسای جامع فلورانس (Florence Cathedral)

این ساختمان در ایتالیا وجود دارد و به سبک معماری گوتیک شروع به ساخت کرد که در حدود 140 سال، ساخت آن طول کشید. گنبد کلیسای جامع فلورانس دارای ارتفاعی به بزرگی  تقریباً یک برج  ده طبقه است و بیش از 40000 تن وزن دارد. نمای این ساختمان با استفاده از مرمرهای سفید، سبز و قرمز یک هویت هارمونیک را برای کلیسا ساخته است.

  1. کعبه زرتشت پارس (Ka’ba-ye Zartosht)

این ساختمان زیبا به شکل مکعب بوده و روبروی کوهستان‌هایی قرار گرفته که آرامگاه داریوش بزرگ در آنجا واقع شده است. این کعبه در حفره‌ای شبیه استخر ساخته شده و زیر سازی آن را سنگ‌های عظیم تشکیل می‌دهند. داخل این مکان، اتاقی به اندازه دو و نیم در دو و نیم متر وجود دارد که برخی اعتقاد دارند در آن زمان این اتاق محل نگهداری اجساد پادشاهان بوده است.

  1. پترا (Petra)

پترا یک معدن باستانی  در اردن است که به قرن اول قبل از میلاد بازمی‌گردد. این شهر بخاطر سنگ‌های تراشیده شده و سیستم لوله‌کشی آب آن مشهور است. نام دیگر پترا “شهر رز” است که بخاطر رنگ ساختارهای سنگی اش به این نام معروف شده است. بعضی از افراد معتقدند که این شهر زیبا توسط اجنه درست شده است.

  1. دلمن د منگا (Dolmen de Menga)

این بنای سنگی عظیم در زیر یک تپه در اسپانیا، مدفون شده است. تالار‌هایی که در این بنا قرار دارند، تقریبا ۲۵ متری هستند و ارتفاع سقف نیز، اندازه‌ی تپه است. در ساخت آن از حدود ۳۲ سنگ فوق‌العاده عظیم استفاده شده است. قدمت آن به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد، گفته می‌شود در زمان باز شدن این تپه در قرن نوزدهم، بیش از صد‌ها اسکلت نیز در آن پیدا شد.

 

  1. پارلمان مجارستان (Parliament of Hungary)

پارلمان مجارستان، واقع در قلب شهر بوداپست، به نام خانه ملت، یکی از بهترین نمونه‌های سبک احیای گوتیک است که دارای نما و گنبد مرکزی مشابه است. برای تزئین ساختمان از 40 کیلوگرم طلا، 500000 سنگ زینتی و 242 مجسمه استفاده شده است و در شب ساختمان به رنگ زرد روشن می‌شود و تضاد شدیدی با رودخانه آبی نیلگون دانوب دارد.

  1. بنای یادبود واشنگتن (Washington Monument)

بنای یادبود واشنگتن، واقع در واشنگتن دی سی، بلندترین سازه سنگی جهان است. این بنا 169 متر ارتفاع دارد. این ساختمان در سال 1848 شروع به کار کرد، اما مجبور شد برای جنگ و به دلیل کمبود بودجه متوقف شود. این بنا به طور رسمی در سال 1888 افتتاح شد. این بنا با بیش از 36000 سنگ مرمر ساخته شده است. رنگ‌های متفاوت روی سازه به این دلیل است که پس از شروع مجدد فرآیند ساخت، سنگ مرمر مورد استفاده آنها از معدن متفاوتی نسبت به جایی است که سنگ اولیه از آن ساخته شده است.

10 – معبد بزرگ آرتمیس (Great Temple of Artemis)

این بنا که در ترکیه واقع است زمانی به عنوان بزرگترین معبد مرمری و ساختمان باستانی شناخته می‌شد که از آن به عنوان محل عبادت الهه یونانی نام می‌بردند. این ساخته از 127 ستون تشکیل شده است که ارتفاع هر کدام از این ستون‌ها 20 متر می‌باشد و تماما از مرمر ساخته شده‌ است. این معدن از بهترین ساخته‌های سنگ مرمر در جهان می‌باشد که مقدار زیادی از آن در جنگ‌های مختلف نابود شد و فقط پایه‌های آن هنوز باقی مانده است ولی در عین حال الهام بخش بسیاری از معماران سبک مدرن در جهان می‌باشد.

11- کلیسای صلیب مقدس ( The Chapel of the Holy Cross)

این کلیسا در ایالت آریزونای آمریکا واقع شده است. این کلیسای خیره کننده در دهه 1950 طراحی شده است و به طور بسیار زیبا و باشکوهی از صخره‌های قرمز بیرون زده است. همچنین یک صلیب غول‌پیکر رنگی بر روی آن وجود دارد.

12- پناهگاه لاس لاخاس (Las Lajas)

پناهگاه لاس لاخاس در کلمبیا قرار دارد و بین سال‌های 1916 و 1949 ساخته شده، اما ظاهر آن بسیار قدیمی‌تر از آنچه هست به نظر می‌رسد. این ساختمان با الهام از سبک گوتیک در داخل یک دره قرار دارد و یک طرف را به طرف دیگر متصل می کند. موقعیت مکانی این قلعه نیز قابل توجه است.

13- موزه قصر (The Palace Museum)

کاخ امپراتوری که به نام شهر ممنوعه نیز شناخته می‌شود، در 178 هکتار قرار دارد. این مکان به عنوان اقامتگاه سلطنتی امپراطوری های سلسله های چینگ و مینگ عمل می کرد و امروزه موزه‌ای پر از گنج را در خود جای داده است. در سال 1961، شورای ایالتی آن را به عنوان یکی از مهمترین سایت‌های حفاظت شده میراث فرهنگی چین معرفی کرد.

14-  مسجد- کلیسا جامع کوردوبا (Mosque-Cathedral Cordoba)

مسجد-کلیسای جامع کوردوبا در اسپانیا قرار دارد و  محل عبادت، افراد دو دین مختلف است – کلیسای کاتولیک رومی و اسلام. قدمت آن به قرن دهم باز می گردد، زمانی که عبدالرحمن سوم بر منطقه حکومت می‌کرد. در آن زمان کوردوبا یکی از بزرگ‌‎ترین و مرفه‌ترین شهرهای اروپا بود، بنابراین معبدی برای بازتاب این ثروت ساخته شد. با تزئینات پیچیده، فواره‌های مجلل و طاق‌های دیدنی، یکی مکان یکی از بهترین نمونه‌های معماری اسلامی در جهان است.

نتیجه‌گیری

در سراسر جهان بناهای زیبای زیادی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها با استفاده از انواع سنگ ساخته شده‌اند. این سنگها از انواع مختلفی بوده‌اند و در طی زمان‌های زیاد به قوت خود باقی مانده‌اند و توانسته‌اند از گزند حوادث طبیعی و یا آشوب‌ها در امان بمانند و زیبایی خود را حفظ کنند. بسیاری از این بناهای زیبا در سراسر تا سر جهان به عنوان گنجینه‌‎هایی ارزشمند برای دولت‌ها و حکومت‌ها شناخته می‌شوند و از آن‌ها به خوبی حفظ و نگهداری می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *