Rate this post

استفاده از سنگ‌های طبیعی و مصنوعی در صنعت ساختمان سازی بسیار زیاد است. این سنگ‌ها دارای کاربردهای مختلف و متعددی هستند که باید با شناخت کامل هر یک بتوانیم به درستی از آن‌ها بهره‌برداریم. به طور کلی می‌توان گفت که اکثر افراد تفاوت بین سنگ‌های مصنوعی و طبیعی را نمی‌دانند و این خود باعث به وجود آمدن اشتباهات و خسارات زیادی در بحث مادی به آن‌ها می‌گردد.

سنگ طبیعی

به طور کلی، سنگ طبیعی ماده‌ای در درون پوسته زمین است که در درون خود چند ماده معدنی یا شبه معدنی دارد. این نوع سنگ‌ها طی میلیون‌ها سال شکل می‌گیرند و نحوه بافت این نوع سنگ‌‎ها به نحوه چگونگی ایجاد آن‌ها توسط طبیعت و زمان و محل استخراج آن‌ها بستگی خواهد داشت. سنگ‌های طبیعی به 3 شیوه در طبیعت ایجاد می‌شوند که سنگ‌های، آذرین، رسوبی و دگرگونی نیزاز انواع این سنگ‌ها هستند. این طبقه‌بندی بر اساس نحوه تشکیل سنگ  در طی سالیان مشخص می‌گردد و می‌تواند اطلاعات مناسبی را بابت کیفیت آن سنگ به ما بدهد.

انواع سنگ طبیعی

همانطور که بیان شد، سنگ‌های طبیعی دارای انواع مختلفی می‌باشد که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند، که قصد داریم به معرفی هر یک از این نوع سنگ‌ها بپردازیم:

1-سنگ‌های آذرین:

سنگ‌های آذرین از طریق سرد شدن و انجماد گدازه‌های مذاب یا ماگما به وجود می‌آیند که باعث می‌شود چگالی بالا، تخلخل کم و به صورت کاملا مقاوم باشند. رایج‌ترین این نوع سنگ‌ها، سنگ گرانیت و سنگ بازالت می‌باشد.

2- سنگ رسوبی

نمونه‌های که از سنگ‌های رسوبی می‌توان اشاره کرد شامل سنگ تراورتن، سنداستون و سنگ آهک است. این سنگ‌ها در طول زمان و جمع شدن لایه‌های معدنی و آلی تشکیل شده‌اند. از آن‌جایی که اجزای تشکیل‌دهنده این سنگ‌ها می‌توانند متفاوت باشند، از ماسه و گل گرفته تا اسکلت‌های مرجانی در نهایت ظاهر کلی آن‌ها هم می‌توانند متفاوت باشند.

3- سنگ‌های دگرگونی

سنگ‌های دگرنی از به وجود آمدن یک سنگ  پیش‌ساخته که می‌تواند از سنگ آذرین، رسوبی یا سنگ دگرگونی قدیمی تر باشد به وجود آید. به نوع جدیدی  از سنگ که از طریق گرما و فشار شدید به وجود می‌آید سنگ دگرگونی می‌گویند. نمونه هایی از سنگ دگرگونی مرمر و کوارتز هستند.

برای مثال، سنگ مرمر سنگ آهکی است که زمانی که در معرض این فرآیند قرار گرفته است، انواع سنگ سفید مرمر نتیجه دگرگونی یک سنگ آهکی بسیار خالص است و در حالی‌که انواع رگه‌دار از ناخالصی‌هایی مانند خاک رس، ماسه یا اکسید آهن تشکیل می‌شوند.

سنگ مصنوعی (artificial stone) چیست؟

به طور کلی سنگ مصنوعی ساخته دست بشر است و از سیمان، ماسه، خاک‌های سبک وزن و سنگدانه‌های طبیعی مانند سنگ خرده شده ساخته می‌شود. سنگ مصنوعی را می‌توان در ابعاد و اشکال مختلف ساخت و علاوه بر این به صورت مصنوعی رنگ و صیقل داده می‌شود تا ظاهر آن به سنگ‌های طبیعی شباهت پیدا کند، در نهایت ترکیبی که از این راه به دست می‌آید را در قالب‌هایی ریخته که این اینها دارای نقش و نگارهای سنگ طبیعی می‌باشند و بعد از آن با میکسر سنگ طبیعی مخلوط شده و برای تولید سنگ مصنوعی به مرحله بعدی می‌رود. از انواع سنگ‌های مصنوعی می‌توان به کاشی، سرامیک، سنگ‌های آنتیک و … اشاره کرد.

تفاوت سنگ طبیعی و مصنوعی در چیست؟

در مورد تفاوت‌های بین سنگ‌های مصنوعی و طبیعی موارد بسیاری را می‌توان مطرح کرد، یکی از مواردی که می‌توان بر روی آن تاکید کرد تفاوت در بحث دوام و ماندگاری سنگ طبیعی  در مقابل سنگ مصنوعی است. همونطور که بیان شد سنگ‌های طبیعی طی سالیان طولانی بر اثر پیوند دو و یا چند کانی به وجود آمده‌اند که با پیوند خوردن این عناصر به یکدیگر و فرآیندهایی مانند هوازدگی و انجماد مواد مذاب و دگرگونی باعث ایجاد سنگ می‌شود. برای اثبات این موضوع می‌توان به بناها و اماکن تاریخی اشاره کرد که ممکن است برای صدها سال پیش باشند و هنوز پابرجا هستند. از طرفی بیشتر سنگ‌های طبیعی دارای تخلخل کمتری بوده‌اند که همین موضوع باعث می‌شود که دوام آن‌ها نیز افزایش داشته باشد.

یکی دیگر از مواردی که در تفاوت بین سنگ‌های طبیعی و مصنوعی می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، این است که هیچ دو تخته سنگ طبیعی را نخواهید دید که عینا شبیه به هم باشند، به طور کلی چون این سنگ‌ها توسط طبیعیت ایجاد می‌گردند نمی‌توان انتظار داشت که به طور کامل شبیه به هم بود. از طرفی با توجه به اینکه سنگ‌های مصنوعی توسط انسان‌ها ایجاد می‌شوند این سنگ‌ها توانایی تولید در ابعاد و اشکال مختلف را خواهند داشت و در این نوع سنگ‌ها این تکرار و یکدستی وجود خواهد داشت.

مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد هزینه‌های خریداری سنگ طبیعی و مصنوعی است. می‌توان گفت سنگ طبیعی حدودا 20 الی 30 درصد از سنگ مصنوعی ارزانتر است. البته این را می‌توان در نظر گرفت که سنگ‌های مصنوعی مانند سرامیک در صوتی که کیفیت مناسبی داشته باشند می‌توانند قیمتی در اندازه و یا حتی بالاتر از سنگ‌های طبیعی داشته باشند و از طرفی هزینه اجرای سنگ‌های طبیعی تا حدودی می‌تواند بالاتر از سنگ‌های مصنوعی باشد.

در بسیاری از کشورها سنگ طبیعی در هنگام فروش آپارتمان به عنوان یک ارزش افزوده در نظر گرفته خواهد شد و برای بسیاری از افراد سنگ مصنوعی و سرامیک دیگر جذابته چندانی نخواهد داشت.

مورد دیگری که می‌توان در مورد سنگ‌های طبیعی اشاره کرد این است که هزینه نگهداری  پایین‌تری نسبت به سنگ‌های مصنوعی دارند و این مورد خود یک مزیت برای سنگ‌های طبیعی به حساب می‌آید.

مزایای سنگ‌های طبیعی

همان‌‌طور که بیان شد از سنگ طبیعی در موارد بسیاری استفاده می‌شود، در بسیاری از این موارد به دلیل وجود مزایای زیاد این نوع سنگ، کارفرما ترغیب به استفاده از سنگ طبیعی در پروژه خود می‌شود. تعدادی از مزایای سنگ طبیعی عبارت است از:

  • سنگ های طبیعی نوعی می‌توانند به عنوان عایق سرما و گرما عمل کنند و برای نصب آن ها نیاز به زیرسازی خاصی نیست.
  • این سنگ ها در طیف وسیعی از رنگ‌های تیره و روشن گرفته  در طبیعت یافت می شوند  و زیبایی منحصر به فردی دارند که از آن‌ها در قسمت‌های مختلف استفاده می‌شود.
  • انعطاف پذیری و قابلیت فرم پذیری بر روی انواع سطوح از جمله نمای خارجی و داخلی از دیگر ویژگی های سنگ طبیعی است.
  • سنگ‌های طبیعی دارای دوام و طول عمر بیشتری نسبت به سنگ‌های مصنوعی هستند که می‌تواند کاهش هزینه‌ها را در بر خواهد داشت.
  • امکان تعمیر و نگهداری آسان، تمیز کردن ساده و نیاز به حداقل تعمیرات را در دراز مدت در بر خواهد داشت.
  • رنگ آن‌ها کاملا ثابت و طبیعی است و به مرور زمان از بین نمی‌رود.

مزایای سنگ‌های مصنوعی

با توجه به اینکه استفاده از سنگ مصنوعی باید دارای مزایایی باشد که افراد توانایی تصمیم گیری در مورد استفاده از این سنگ را دارا باشند، در زیر تعدادی از مزایای سنگ طبیعی آورده شده است:

  • این نوع سنگ نسبت به سنگ‌های طبیعی وزن کمتری را خواهند داشت.
  • نصب این سنگ‌ها می‌تواند به مراتب سریع‌تر از سنگ‌های طبیعی باشد.
  • محدودیت خاصی در تولید ابعاد و اندازه مختلف سنگ وجود نخواهد داشت.
  • نصب این‌گونه سنگ‌ها نسبت به سنگ طبیعی آسان‌تر بوده است.

 

 

نتیجه‌گیری

همان‌طور که بیان شد سنگ‌های طبیعی در طی مدت زمان بالا و بر اثر تغییرات در طبیعت رخ می‌دهند، اما سنگ مصنوعی ساخت بشر است و توسط تکنولوژی تولید می‌گردد. تفاوت‌های بسیاری میان سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی وجود دارد که این موارد می‌توانند برای خریداران تعیین‌کننده باشند. از جمله مواردی که بیان شد دوام و ماندگاری سنگ‌های طبیعی است که به نسبت سنگ‌های مصنوعی بیشتر است، از طرفی سنگ‌های طبیعی می‌توانند عایق سرما و گرما باشند و می‌توانند ارزش افزوده‌ای را برای شما ایجاد کنند، اصالت سنگ‌های طبیعی باعث شده زیبایی خاصی در داخل این نوع سنگ‌ها وجود داشته باشد و بتوان جلوه‎‌هایی از زیبایی طبیعت را در داخل این سنگ‌ها مشاهده کرد. همچنین تمیز کردن و نگهداری از این نوع سنگ‌ها راحتتر بود و می‌تواند هزینه تعمیرات کمتری نسبت به سنگ‌های مصنوعی داشته باشد.

از طرفی سنگ مصنوعی قیمت به نسبت ارزان‌تری در بازار را دارد و همین‌طور در طرح‌‎ها و ابعاد بسیار متنوعی می‌تواند در بازار وجود داشته باشد.

به طور کلی در هنگام خرید سنگ طبیعی و یا مصنوعی نکات مورد نظر خریداران باید در نظر گرفته شود که چه موردی برای آن‌ها دارای اهمیت بالاتری است و در بعد بتوان نسبت به خرید سنگ از آن استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *