سنگ ساختمانی، سنگ نما

سنگ، از قدیمی ترین مصالحی است که از بدو زندگی بشر در روی زمین شناخته شده است. این مصالح که فراورن و در دسترس بودند، از عصر پارینه سنگی تا عصر حاضر همواره مورد استفاده بشر در ساخت بنا بوده اند. این بناها در ابتدا با لایه های سنگی و بدون ملات ساخته می شدند اما بعدها انسان ها از ملات های گوناگونی برای استحکام ساختمان ها استفاده کرد و همینطور ازسنگ هایی با قطعات کوچکتر در ساخت و ساز استفاده کرد

انواع سنگ ها

قطعه سنگ: این نوع سنگ ها را در کارخانه ها به ابعاد دلخواه و ضخامت های مورد نیاز بریده و پس از تراش و سائیدن به کار می برند. قطعات سنگ بزرگ که از معدن به دست می آیند به نام سنگ قله معروف هستند. سنگ قله نباید در زیر دستگاه برش خرد شود و حتی المقدور باید بزرگ و قابل حمل باشد. سنگ قله را به وسیله دیلم، دست، انفجار و یا برش از معدن جدا می کنند و بسته به جنس برش و کاربرد آن در کارگاه به وسیله عملیات مکانیکی آماده کار می سازند.
سنگ لاشه: سنگی است که شکل خاصی نداشته و به همان شکلی که از معدن جدا می شود به کار می رود و کاربرد آن در زیرسازی، پر کزدن فاصله بین سنگ ها و کف سازی خشن محدود می شود.
سنگ بادبر( مالون) : سنگی است که با تیشه کاری ابعادی کاملا منظم یافته و به خصوص یک طرف آن شکل صاف به خود می گیرد. سنگ بادبر را در تونل سازی، سنگفرش و پله استفاده می کنند.
سنگ پلاک/ سنگ تایل: برای نماسازی در سطوح از این نوع سنگ استفاده می شود، برای تهیه سنگ پلاک، سنگ قله را در کارگاه سنگبری به ضخامت های مورد نظر برش داده و سپس آن را تا حد جلا و آیینه شدن می سایند، سنگ پلاک برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و در کف، دیوار، پله، پنجره، کنار و زیر دیوار گچی و … استفاده می کنند.