سنگ‌های تراورتن سطوحی از سنگ های طبیعی هستند که زیبایی همچنین عملکردی بادوام و ماندگار را برای صاحبان خانه فراهم می کنند. سنگ‌های تراورتن با ظاهر متمایز و همچنین مزایای بسیار، از جمله عایق حرارتی، ارزش خانه را افزایش می دهند.

سنگ های طبیعی، از جمله تراورتن، در صورت عدم مراقبت و نگهداری مناسب در طول زمان در معرض آسیب قرار می‌گیرند. این سنگ‌ها در بعضی موارد ممکن است در آسیب ببینند. همیشه هنگام انتخاب یک پاک کننده برای کفپوش سنگ طبیعی خود احتیاط کنید. بسیاری از پاک کننده های تجاری حاوی خواص اسیدی هستند که می تواند به سنگ تراورتن آسیب برساند.

هرگز نباید از جاروی سفت بر روی کاشی سنگی استفاده کنید. این می تواند سنگ را خراش دهد و به آن آسیب برساند. همچنین هرگز نباید از جاروبرقی روی کاشی تراورتن استفاده کنید. جاروبرقی می تواند صدمات جدی از جمله تراشه، ترک، خراش و غیره ایجاد کند.

تراورتن چیست؟

تراورتن از ترکیبات کربنات کلسیم مشتق شده طبیعی ساخته شده و بسیار بادوام است. سنگ‌های تراورتن یک انتخاب ایده آل برای قسمت‌های مختلف در خانه از جمله کف، دیوار، پیشخوان و پارکینگ هستند. این سطوح به زیبایی آشپزخانه ها، اتاق های نشیمن می افزایند و انتخابی مناسب برای  حمام هستند. سنگ تراورتن همچنین یک انتخاب محبوب برای نمای ساختمان است و جذابیت یک خانه را افزایش می دهد.

 

سنگ‌های تراورتن چگونه متفاوت هستند؟

تراورتن به دلیل ظاهر منحصربفردش یک سنگ طبیعی بسیار مورد توجه است. دارای حفره های طبیعی است که در هر سنگ نقش های متفاوتی ایجاد می کند. این سنگ طبیعی همچنین در رنگ های متنوعی برای هر خانه ای وجود دارد.

انواع ساب‌های تراورتن عبارتند از:

  • ساب صیقلی
  • ساب هوند
  • ساب برسی
  • ساب چرمی

این ساب‌ها منجر به تغییر در سطح و کیفیت انواع سطوح سنگ می شود. این ساب‎‌ها متداول‌ترین نوع پرداخت برای سنگ‌های  تراورتن است، که می‌تواند شامل صاف کردن کامل سطح سنگ و به کاربردن انواع رزین در داخل سنگ برای پرگردن خلل داخل سنگ باشد.

چه پاک کننده هایی برای کسنگ‌های تراورتن مناسب است؟

در ابتدا مهم است که پاک کننده های ملایمی را انتخاب کنید که به طور خاص برای سنگ طبیعی ساخته شده اند. اگر پاک کننده سنگ طبیعی در دسترس نیست، می توانید از آب و صابون ملایم استفاده کنید. مراقب باشید که که از آب بسیار زیاد استفاده نکنید و  کف  به طور کامل خیس نشود زیاد باعث می شود که آب به داخل سنگ نفوذ کند و منجر به ایجاد لکه شود.

برای تمیز کردن از یک پاک کننده گرد و غبار نرم و پارچه استفاده کنید. تمیز کردن با بخار باید برای سنگ تراورتن می‌تواند هر دو سال یکبار مناسب باشد.

از چه موادی نباید برای شست و شوی سنگ تراورتن استفاده کرد؟

همیشه هنگام انتخاب یک پاک کننده برای کفپوش سنگ طبیعی خود احتیاط کنید. بسیاری از پاک کننده های تجاری حاوی خواص اسیدی هستند که می تواند به سنگ تراورتن آسیب برساند.

هرگز نباید از برس‌های سفت بر روی سنگ استفاده کنید. این مورد می‌تواند سنگ را خراش دهد و به آن آسیب برساند. همچنین هرگز نباید از جاروبرقی روی سنگ تراورتن استفاده کنید. چون این مورد باعث خراش و آسیب به سنگ می‌شود.

تعمیر و نگهداری کاشی تراورتن

کاشی تراورتن یک سنگ و انتخاب محبوب است زیرا نگهداری از آن نسبت به سایر انواع سنگ های طبیعی از جمله سطوح مرمر راحت تر است. تنها مورد نیاز برای نگهداری منظم تراورتن استفاده از صابون ملایم، آب کم و گرد و غبار گیری منظم است.

با این حال، اقدامات احتیاطی وجود دارد که صاحبان خانه های دارای سنگ تراورتن باید برای محدود کردن و جلوگیری از آسیب به این سطوح انجام دهند.

نکات نگهداری کاشی عبارتند از:

اگر برای روی پیشخوان از سنگ تراورتن استفاده می‌کنیدف از زیر لیوانی، و یا موارد دیگر استفاده کنید.

اگر آب و یا چیز دیگری بر روی سنگ ریخت سریع پان را تمیز کنید.

اطمینان پیدا کنید که در حمام از تهویه مناسب استفاده می‌شود.

تمیز کردن منظم برای اطمینان از اینکه هیچ گونه لک و کثیفی درر سنگ باقی نمانده است بسیار مهم است. در صورت امکان باید از یک دستمال خشک و فقط در صورت لزوم از یک دستمال مرطوب استفاده کنید.

همچنین مهم است که هرگز ظروف پر از مایع را روی سنگ نگذارید زیرا احتمال نشت یا ریختن وجود دارد.

آیا نیاز به آب بندی سنگ‌های تراورتن دارید؟

آب بندی سنگ‌های تراورتن می تواند دوام و طول عمر این سطوح را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. سنگ تراورتن معمولاً یک بار در سال نیاز به آب بندی دارد و زمانی که به درستی انجام شود، می تواند میزان رطوبت و سایر تهدیدات ناشی از نفوذ به سنگ را کاهش دهد.

در صورتی که از سنگ‎‌های تراورتن مراقبت نشود چه پیامدهایی دارد؟

در هنگام تمیز کردن و نگهداری از سطوح سنگ‌های طبیعی باید احتیاط کرد. رعایت نکردن دستورالعمل‌های مناسب تمیز کردن و نگهداری می‌تواند منجر به تعمیرات آسیب‌دیده و پرهزینه شود.

پیامدهای خسارت ناشی از عدم مراقبت عبارتند از:

  • خراش و شکستگی
  • رنگ رفتگی
  • ایجاد لکه‌های بزرگ بر روی سنگ

ممکن است مشکلات دیگری نیز برای هر کدام از این نوع سنگ‌ها به وجود بیاید، به طور مثال این مشکلات در در دیواره‌ و یا کف تراورتن رایج است و رطوبت موجود در این نواحی باعث رسوبات کلسیم در شکاف‌های سنگ می‌شود.

از بین بردن لکه از روی سنگ‌های تراورتن

لکه‌ها برای بسیاری از کسانی که در خانه‌هایشان  دارای سطوح سنگ طبیعی هستند، مشکلی رایج است. راه‌های مناسبی برای پاک کردن این نوع لکه‌ها وجود دارد. در این روش باید جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا به شکل خمیر در بیاید و آن را به سنگ‌ها بمالید. اجازه دهید خمیر غلیظ به مدت 15 دقیقه روی سنگ بماند قبل از اینکه آن را تمیز کنید.

هرگز برای پاک کردن لکه های سنگ تراورتن از پاک کننده های اسیدی استفاده نکنید.

سنگ‌های تراورتن خود را بازسازی کنید

با گذشت زمان زیاد، حتی سنگ‌های تراورتن آسیب نخورده نیز درخشش خود را از دست می‌دهند و علائم ساییدگی و خراش را در خود نشان می دهند. فرآیندهایی وجود دارد که می تواند سنگ تراورتن را با بافر کردن سطوح آسیب دیده بازسازی و تازه کند. این کاری است که باید توسط یک متخصص که تجهیزات تخصصی برای صاف کردن و نو کردن سطوح  را دارد انجام شود.

نتیجه گیری

به طور کلی در نگهداری از انواع سنگ‌های تراورتن نباید از موادی استفاده شود که به این نوع سنگ‌ها آسیبی برسانند. همچنین می‌توان گفت بهترین مواردی که برای نگهداری از سنگ تراورتن مناسب است، مواد طبیعی و خنثی همچون آب، استفاده از صابون‌هایی نرم و ملایم، الکل‌های تمیزکننده و مواد شوینده که روی آن‌ها مشخص گردیده است که آسیب‌رسان نیستند، همچنین استفاده از پارچه‌های نرم و مرطوب استفاده کرد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *