خرید سنگ مرمریت

اگر شما هم قصد خرید سنگ مرمریت را دارید؛ بهتر است نکات آن را بدانید تا محصولی با کیفیت تهیه کنید.

آنالیز سنگ و موارد کاربرد سنگ مرمریت

از جمله نکات مهم، آنالیز سنگ است. هر سنگ با توجه به خاستگاه، شرایط پیدایش و … دارای مشخصه‌های فیزیکی و شیمیایی مختص به خود می‎باشد. مقاومت فشاری، وزن مخصوص، مقاومت سایشی، میزان تخلخل، وزن حجمی و نرخ جذب آب از جمله مواردی هستند که روی ابعاد مشخصی از سنگ باید مورد بررسی قرار گیرند و به عنوان آنالیز سنگ در اختیار معدن داران و مصرف کنندگان قرار داده شود. سنگ مرمریت هم از این قائده مستثنی نیست.
پس در یک شرایط برابر نمی‌توان از دو سنگ مختلف، انتظار پاسخ یکسان داشت. توجه به آنالیز سنگ متناسب با محلی که در آن کاربرد دارد؛ یکی از اصولی ترین موارد می‌باشد. اگر به آنالیز سنگ مرمریت توجه نشود؛ باید ضرر و زیان ناشی از آن را پذیرفت.

کیفیت فرآوری سنگ

وجود ناخالصی و فسیل در اکثر سنگ‌ها ( رسوبی و دگرگونی) امری طبیعی است. در واقع همین ناخالصی‌ها هستند که به سنگ، رنگ و طرحی متنوع می‌دهند. اما گاهی با توجه به جنسشان و مکانی که سنگ به کار برده می‌شود؛ می‌توانند موجب نقطه ضعف سنگ‌ها گردند. از همین رو هر چه کم‌تر باشند؛ سنگ مرغوب‌تر و بادوام تر می‌شود. به طور کلی سنگ‌های مرمریت بافتی بدون ترک، رگه‌های آهکی، پوسیدگی و سوختگی داشته باشند. کیفیت بالای سنگ و درخشندگی آن بر ارزش ملک شما خواهد افزود. همچنین لبه‌های سنگ نیز باید سالم باشند. اگر لبه‌های سنگ ریخته باشند؛ سنگ بدقواره می‌گردد و بر کیفیت و زیبایی آن تاثیر منفی می‌گذارد.

ضخامت و سورت سنگ

از عوامل مهم دیگر در انتخاب و خرید این سنگ، ضخامت و سورت سنگ است. ضخامت از لحاظ حمل و نقل و نصب دارای اهمیت است. سورت نیز از لحاظ زیبایی تاثیرگذار است. چنانچه سنگ در دسته‌ درستی سورت نشده باشد منجر می‎شود تا محل نصب سنگ منظره‌ی بدی پیدا کند.

ابعاد و ضخامت

اکثر مواقع شاهد این هستیم که افراد برای داشتن خریدی ارزان‌تر، اقدام به خرید سنگ با ضخامت کم‌تر از حد استاندارد می‌کنند. اهمیت این موضوع احتمالا در ابتدا به چشم نمی‌‌آید. اما با گذشت زمان آثار خود را نشان می‌دهد؛ به‌ ویژه برای سنگ پله و کف که تحت فشار و ضربه بیش‌تری بوده و آسیب پذیرتر هستند.
امروزه برش دادن سنگ‌ها از کوچک‌ترین ابعاد تا سایزهای بزرگ، به سادگی توسط ماشین‌های برش سنگ امکان پذیر است. این تکنولوژی برش شامل ضخامت سنگ‌ها نیز می‌باشد. به‌ طوری که می‌توان سنگ‌های بسیار نازک با ضخامت حداقل چند میلی‌متری برش داد و تا مقدار زیادی از بار وارد بر ساختمان کم کرد.

رنگ بندی سنگ‎های مرمریت

رنگبندی این سنگ که به علت وجود ناخالصی‌ها شکل می‌گیرد؛ از رنگ‌های سفید تا قرمز، کرم، قهوه‌ای، صورتی، مشکی، سبز و غیره وجود دارد.
تشخیص سنگ‎های مرمریت از سنگ تراورتن برای افرادی که تخصص در این زمینه ندارند؛ سخت است. افراد غیر متخصص باید برای تشخیص سنگ مرمریت، به پشت آن نگاه کنند. سنگ مرمریت، سنگی رگه‌دار و فاقد خلل و فرج است.

مقاومت فشاری سنگ

این سنگ بیش‌تر در نما و کف کاربرد دارد. وقتی خرید سنگ‌های مرمریت برای نما صورت می‎گیرد؛ حداقل مقاومت فشاری سنگ باید 300 کیلوگرم بر سانتی‌متر باشد. در صورتی که خرید این سنگ برای کف بنا انجام می‎گیرد؛ باید دقت داشته باشید که مقاومت فشاری آن برای واحدهای مسکونی 270 کیلوگرم بر سانتی‌متر، برای واحدهای تجاری و اداری 500 کیلوگرم بر سانتی‎متر و برای پارکینگ‌ها و محوطه‌ها 900 کیلوگرم بر سانتی‎متر باشد.

نوع کاربری و محل پروژه

ارزیابی پروژه نسبت به موقعیت مکانی و ارزنده بودن آن، یکی از فاکتورهای ضروری در خرید سنگ مرمریت است. از همین رو اغلب کارشناسان سنگ از محل پروژه سوال می‌کنند.
از آنجا که سنگ محصولی گران قیمت است؛ کارشناسان فروش ماهر، حتما این سوال را از شما می‌پرسند که پروژه شما در کدام شهر انجام می‌شود و کاربری آن چیست؟ دانستن این موضوع به کارشناس سنگ اجازه می‌دهد تا با برآوردی از منطقه، پیشنهاداتی مناسب آن دهد. به این صورت تا حد زیادی در هزینه‎های شما صرفه‎جویی خواهد شد.

قیمت سنگ‌ مرمریت

برای خرید سنگ‌های مرمریت احتمالا قیمت‌های متفاوتی را مشاهده می‌کنید.
تاثیر کیفیت روی قیمت سنگ‌های مرمریت
اساسا در تعیین قیمت انواع مختلف سنگ‌‎های ساختمانی، کیفیت حرف اول را می‌زند. این ویژگی دارای پارامترهای مختلفی از جمله یکنواختی طرح، مقاومت فشاری بالا، تراکم ساختاری و عدم جذب آب و … است.
هر چقدر سنگ مرمریت از ویژگی‌‎های بیش‌تر و بهتری در این زمینه‌ها برخوردار باشد؛ قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. توجه داشته باشید با توجه به استفاده‎ای که دارید؛ کیفیت موردنظرتان را انتخاب کنید. چون در برخی از موارد مانند سنگ دیوار راه پله، نیازی نیست الزاما سنگی با مقاومت بالا در برابر ضربه و حتی سنگی بدون جذب آب استفاده نمایید.

تاثیر رنگ روی قیمت سنگ‌های مرمریت

تفاوت در رنگ‌‎‎های مرمریت نیز در اختلاف قیمت انواع مختلف آن تاثیر زیادی دارد. هر چه بافت یک سنگ مرمریت یک‎دست‌ تر باشد و رگه‌های کم‌تری در آن دیده شود؛ قیمت و ارزش آن نیز بالاتر خواهد رفت.

تاثیر انواع فرآوری مرمریت روی قیمت آن

در واقع فرآوری مراحل پرداخت سنگ و انجام اقداماتی برای زیبایی و استحکام بیش‌تر سنگ می‎باشد. هر چه هزینه‌ این مرحله در آماده‌ سازی سنگ بیش‌تر باشد؛ قیمت تمام‌شده سنگ مرمریت نیز افزایش پیدا می‎کند. تفاوت قیمت بیش‌تر به ویژه هنگامی ایجاد می‌شود که برای صیقلی‌تر شدن و بالا بردن استحکام سنگ، از موادی همچون رزین و اپوکسی استفاده می‎شود.

تاثیر ابعاد و نوع برش روی قیمت سنگ‎های مرمریت

سنگ‌های ساختمانی با ابعاد مختلفی برای استفاده کاربرد دارند. تایل‌های مرمریت معمولا در ابعادی مانند 60×60 ، 40×40 و 35×40 و … به فروش می‌رسند. البته این سنگ‎ها با ابعاد بزرگ‌تری مثل 80×80 و اسلب در بازار یافت می‌شوند. معمولا هر چه ابعاد تایل‌های سنگ بیش‌تر باشد؛ قیمت آن نیز افزایش میابد.

انواع سنگ مرمریت

برای خرید سنگ مرمریت، انواع مختلفی وجود دارد که هر یک کاربرد های خاصی دارند.

سنگ مرمریت سفید

تمامی گونه‌های این سنگ از لحاظ سختی شبیه به یکدیگر هستند. هرچند رنگ‌ بندی‌های سنگ‌های مرمریت گوناگون است. اما مرمریت سفید طرفداران بسیار بیش‌تری دارد. سنگ‌های مرمریت سفید به خاطر وجود ناخالصی در بافت سنگ‌ها تشکیل شده‌اند. مرمریت سفید جذب آب خیلی کمی دارد و می‌تواند مناسب مکان‌های مرطوب چون حمام و سرویس بهداشتی باشد. سنگ‌های مرمریت سفید نسبت به سنگ‌های تراورتن چگالی بیش‌تری دارند و امکان استفاده از آن در بخش‌های مختلفی ساختمان وجود دارد.

سنگ مرمریت کرم

بیش‌ترین مورد کاربرد سنگ‌های مرمریت کرم در ساختمان‌سازی می‎باشد. اما به خاطر ساختار آهکی آن، معمولا در نمای داخلی ساختمان کاربرد دارد. ماهیت آهکی مرمریت، آن را نسبت به رطوبت حساس کرده است و به همین خاطر باید از به کارگیری آن در فضاهایی مثل دستشویی، حمام و نمای بیرونی ساختمان خودداری کرد.
این سنگ در فضای آزاد نیز دچار هوازدگی می‌شود و نمی‌توان از آن در فضای بیرونی ساختمان که در معرض باران و برف و رطوبت قرار دارد؛ استفاده کرد. تنها در صورتی که این سنگ دارای ضخامت بالایی باشد؛ شما مجاز به استفاده از آن در فضای بیرونی هستید. ضخامت بالا می‌تواند تا حد خیلی زیادی سرعت نفوذ رطوبت به سنگ مرمریت را پایین بیاورد.
یکی دیگر از موارد کاربرد سنگ‌های مرمریت کرم، کف‌ سازی ساختمان است. رنگ‌های زیبای این سنگ و طرح‌های متنوعی که دارد؛ همراه با ویژگی ساب‌پذیری، آن را به انتخاب خوبی برای کف‌ پوش‌ها تبدیل کرده است.

سنگ مرمریت لاشتر

سنگ لاشتر مزیت‌های فراوانی دارد که آن را به سنگ محبوبی تبدیل کرده است. این سنگ جذب آب بسیار پایینی دارد و از نظر استحکام در دسته‎ مقاوم‌ترین سنگ‌های مرمریت قرار می‎گیرد. استفاده از مرمریت لاشتر در ساختمان با ایجاد یک فضای لوکس و زیبا بسیار مقرون به صرفه هم است. این سنگ به خاطر تیره رنگ بودن و دارا بودن رگه‌های منحصر به فرد، یک سنگ لاکچری به حساب می‎آید و به این دلیل مدت‎ها مورد علاقه خیلی از افراد قرار گرفته است. پس این سنگ با مزیت‌های زیادی که دارد؛ می‌تواند در بخش‌های گوناگون یک ساختمان کاربردهای زیادی داشته باشد.

کاربرد های سنگ مرمریت

● تزیین نمای داخلی ساختمان و پوشش کامل دیوار با استفاده از سنگ‎های مرمریت
● داشتن کاربرد در کفپوش ساختمان
● استفاده در پله و راه پله‌ها
● به کار گیری در سنگ کف آسانسور و قاب دور آن
● استفاده از سنگ‎های مرمریت رنگ روشن برای صفحه کابینت
● به‌کار بردن در مصنوعات سنگی مانند مجسمه، گلدان سنگی، میز جلو مبلی و..
● استفاده از آن در سنگ کف پارکینگ و دیواره‌های آن

مزایا و معایب سنگ مرمریت
● مرمریت، سنگی آهکی بوده در نتیجه با توجه به وزن و تخلخلی که دارد؛ آن‎چنان فشاری به ساختمان وارد نمی‌کند.
● قیمت آن نسبت به سنگ‌های تزئینی دیگر موجود در بازار مناسب‌تر است.
● رنگ بندی و ظاهر سنگ‌های مرمریت گوناگون است و می‌توان در ساختمان‌های مختلف با کاربری متفاوت از آن استفاده کرد.
● این سنگ در برابر حرارت مستقیم مانند آتش و باد دارای مقاومت است.
● از انواع ضخیم آن می‌شود در نمای خارجی ساختمان استفاده کرد.
● این سنگ ساب پذیری بسیار خوبی دارد.
● سنگ مرمریت خالص بسیار گران و باارزش است به‎ ویژه رنگ سفید آن، قیمت بیش‌تری دارد.
همچنین از معایب خرید سنگ مرمریت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
● تغییر رنگ سنگ مرمریت به دلیل قرار گیری طولانی مدت در معرض نور خورشید
● به خاطر درز و خراش‌های داخلی، سنگ در برابر هوا دچار رنگ پریدگی می‌گردد.
● این سنگ به مواد اسیدی و مواد شوینده حساس بوده و دچار خوردگی می‌شود.

02122012526