Rate this post

از قدیم، سنگ به عنوان بهترین گزینه برای ساخت منازل مسکونی و اماکن مختلف به کار گرفته شده است که این سنگ‌های در ابعاد، اشکال و نوع‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در این مقاله قصد داریم تفاوت سنگ تراورتن و سنگ مرمریت را بیان کنیم.

سنگ تراورتن

یکی از سنگ‌هایی که کاربرد بسیار فراوانی در صنعت ساخت و ساز دارد، سنگ تراورتن می‌باشد. این سنگ که معادن بسیاری در داخل کشورمان دارد در انواع و رنگ‌های مختلفی موجود است. سنگ تراورتن از خانواده سنگ‌های آهکی است و از ویژگی‌های مهم آن می‌توان به مقاوم بودن در برابر حرارت، نفوذپری کم، زیبایی منحصر به فرد، تنوع بالا و …. اشاره کرد.  


ترکیبات سنگ تراورتن

اصولا تراورتن‌ها سنگ‌های آهکی ســخت و متخلخل و دارای خلل و فرجی هســتند که از کربنات کلسیم ( CaCO3) تشکیل شده‌اند و از چشمه‌های آب‌های گرم  و همچنین حاصل رســوب گذارى رودخانه‌ها در رنگ‌های متفاوت و زیبایی مانند: رنگ قرمز،لیمویی، سفید، گردویی، سیلور (نقره‌ای)، کرم و … به وجود آمده است.

موارد استفاده از سنگ تراورتن

سنگ تراورتن را می‌توان در قسمت‌های مختلف و اماکن گوناگون استفاده کرد. در قدیم از این نوع سنگ در معماری رم باستان و همچنین دیگر آثار تاریخی به صورت مداوم استفاده شده است. اما امروزه از این سنگ می‌توان در صنعت ساختمان استفاده کرد. این سنگ به طور گسترده در نما، راه‏‌پله، پارکینگ، کف و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمای داخلی و بیرونی یکی از موارد گسترده‌ای است که از این سنگ می‌توان استفاده کرد.

مزایای سنگ تراورتن

سنگ تراورتن به خاطر مزایای بسیاری که دارد یکی از پرکاربردترین نوع از انواع سنگ‌ها می‌باشد. در ادامه به تعدادی از مزایای سنگ تراورتن نیز اشاره خواهیم کرد:

·  برش‌دهی مناسب سنگ در ابعاد و اندازه‌های مختلف

· عایق بسیار مناسب گرما و سرما

·  تنوع مناسب رنگی سنگ

·  تنوع در نوع موج سنگ

·  استحکام بسیار خوب و طول عمر بالا

·  قیمت مناسب

· نصب راحت و بدون دردسر

· شستشوی راحت با استفاده از مواد شوینده مناسب

· عدم جذب راحت لکه‌ها

· مناسب برای مکان‌هایی که از سرخوردگی می‌تواند جلوگیری کند

· تخلخل این سنگ پایین است، که در هنگام نفوذ آب مانع شکستن این سنگ می‌شود.

· فراوری به صورت مختلف همراه با ساب یا بدون ساب، به صورت چرمی، هوند و ….

· رنگ کاملا ثابت و بدون هیچ گونه تغییر رنگ

· مقاومت در برابر نور و عدم آسیب به آن

· امکان استفاده به صورت براق، مات و چکش خورده

معایب سنگ تراورتن

این نوع سنگ علاوه بر مزایا دارای معایبی هم می‌باشد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

· یکی از معایب این نوع سنگ که شاید آن هم بسته به سلیقه شخصی افراد است، عدم یکنواختی رنگ در سطح سنگ است.

· در صورتی که این سنگ به خوبی فرآوری نشود و از مواد و رزین‌های بی‌کیفیت در آن استفاده شود، می‌تواند میزان سطح جذب آب را افزایش دهد و همین موضوع می‌تواند بر روی کیفیت سنگ نیز اثرگذار باشد.

· در دمای بسیار بالا و یا در دماهای بسیار پایین نمی‌تواند مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت که در بازارهای جهانی از آن به عنوان سنگ ماربل یاد می‌شود، یک سنگ طبیعی یکدست و با رگه‌های رنگی مختلفی است که دارای بافت بلوری مشخصی است و به طور کلی از کانی‌های کلسیت و دولومیت، و یا ترکیبی از هر دو تشکیل شده است. 

ترکیبات سنگ مرمریت

سنگ مرمریت هم از تبلور سنگ آهک به وجود آمده و به گونه‌ای که تحت فشار و به مرور زمان بافت این نوع سنگ دگرگون شده است، و یک کلسیت بزرگ، زبر و رگه دار را به وجود می آورد. این نوع سنگ اگر خالص باشد دارای رنگ سفید و روشنی است و همچنین رنگ خاکستری تا سیاه توسط مواد کربن‌دار به وجود می‌آید. از دیگر رنگ‌های این سنگ می‌توان به رنگ صورتی و قرمز، سبز، کرم و زرد نیز اشاره کرد.

مزایای سنگ مرمریت:

سنگ مرمریت دارای مزایای مختلفی است که می‌توان این نوع سنگ را در زمره سنگ‌های پرکاربرد قرار دهد. در زیر تعدادی از مزایای این سنگ برای شما بیان شده است:

·مقاوم در برابر سرما و گرما

·مناسب برای استفاده در قسمت‌های مختلف ساختمان

· تنوع زیاد

·عدم وجود خلل فرج در سنگ

معایب سنگ مرمریت

هر سنگی می‌تواند معایب خاص خود را داشته باشد و سنگ مرمریت هم از این قاعده مستثنی نیست. در زیر تعدادی از معایب سنگ مرمریت آورده شده است:

·  سنگ مرمریت دارای حساسیت به مواد شوینده است و به همین دلیل این سنگ برای شستشو با مواد شوینده مناسب نیست

·  رگه‌های زیاد آهکی در این سنگ باعث می‌شود، جذب آب در این سنگ بالا رفته و لک‌پذیری آن نیز بیشتر شود. بنابراین از به کار بردن چنین سنگی برای کف ، بالاخص بخش‌هایی که بیشتر در تماس با آب و رطوبت هستند باید خودداری نمود .

· وجود درز در این نوع سنگ باعث دوام کمتر در مقابل یخ زدگی و کاهش استحکام آن خواهد شد.

· قرار گرفتن این سنگ در معرض آفتاب در دراز مدت باعث ایجاد آسیب‌دیدگی به رنگ آن می‌شود.

تفاوت سنگ تراورتن و مرمریت 

با توجه به مطالبی که در بالا گفته شده، سنگ تراورتن و مرمریت دارای تفاوت‌هایی با هم هستند که می‌توانند این دو نوع سنگ را از یکدیگر متمایز کنند، از جمله موارد مهمی که این دو نوع سنگ را از یکدیگر متمایز می‌کند در زیر آورده شده است.

نوع به وجود آمدن سنگ:

سنگ مرمریت که به علت تبلور مجدد تحت حرارت و فشار در دوره متامورف، دارای بافت بلوری مشخصی است و عمدتا از کانی های کلسیت و دولومیت و یا ترکیبی از هر دو، تشکیل شده است. و دارای خلل و فرج نمی‌باشد. اما سنگ تراورتن نوع سنگ آهکی رسوبی است که در چشمه‌ها یا آب‌های گرم کربنی حاصل می‌شود و دارای تخلخل است.

میزان تخلخل:

 تراورتن سنگی است که دارای تخلخل بالایی است و دارای وزن پایینتر و چسبندگی بالاتری هستند اما مرمریت‌ها دارای تخلخل کمتر و به همین دلیل جذب آب و رطوبت آنها پایین تر است.

قیمت سنگ:

قیمت سنگ طبیعی نیز به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد که از جمله آن به نوع فرآوری، نوع بهره‌برداری و موارد دیگر نیز اشاره کرد. اما در مجموع می‌توان گفت قیمت سنگ تراورتن اندکی پایینتر از سنگ مرمریت است که باید مجموعه‌ای از عوامل را در نظر گرفت.

مقاومت در برابر لغزش:

 سنگ تراورتن، به دلیل تخلخلی که دارد  جز سنگ‌های با اصطکاک بالا به حساب می‌آید و به آن خاصیت ضد لغزش می‌دهد (البته اگر صیقلی نشده باشد)، اما در سنگ مرمریت این ویژگی را نخواهید یافت. در نتیجه، سنگ‌های تراورتن در کنار استخرها و دیگر مناطق مرطوب برای جلوگیری از لغزش استفاده می‌شوند.

مقاومت در برابر خورشید:

به طور کلی سنگ‌های مرمریت تیره در صورتی که در معرض نور خورشید قرار بگیرند، امکان دارد رنگ خود را از دست دهند، همچنین این سنگ‌ها هنگامی که در معرض نور خورشید قرار گیرند احتمال پوسته شدن را خواهند داشت. اما سنگ‌های تراورتن مقاومت خوبی در برابر نور خورشید از خود نشان می‌دهند. 

دوام سنگ:

هر دو سنگ تراورتن و مرمریت دارای دوام و ماندگاری بالایی هستند. این سنگ‌ها در صورتی که درست و با استفاده از مواد مناسب فراوری شوند دارای دوام مناسبی هستند. 

ظاهر و رنگ سنگ:

در تراورتن‌ها می‌توان تفاوت رنگی بالاتری پیدا کرد و همچنین رنگ‌های سنگ تراورتن می‌توانند خاص‌تر و با هرج و مرج بیشتری همراه باشند.

تعمیر و نگهداری:

تعمیر و نگهداری این دو نوع سنگ عموما مانند یکدیگر است، اما سنگ مرمریت به مراتب نگهداری بالاتری را نیاز دارد.

کلام پایانی

سنگ‌های تراورتن و مرمریت دو نوع سنگ پر رونق بازار هستند که هر کدام از آنها می‌توانند زیبایی خاصی به ساختمان شما ببخشند. هر کدام از این نوع سنگ‌ها اگر در محل مناسب و با استفاده از طراحی خاص در محل مورد نظر نصب گردند می‌توانند تاثیر دو چندانی را بر روی محل زندگی، کار و …. بگذارند. همانطور که گفته شد این دو نوع سنگ دارای معایب و مزایایی هستند که با توجه به این موارد می‌توان بهترین نوع سنگ را برای خرید انتخاب کنید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *